top of page

Sultjash:

Updated: Aug 27, 2020

KOHA E PERGATITJES 10-15 MINUTA.

Perberesit: 200gr oriz 100gr sheqer 1,5l qumesht 1cm kanelle Lekure te nje limoni pak vanilie pak kanelle pluhur 50gr qumesht te kondensuar

Pergatitja: Si fillim merni orizin dhe e coni te ziej me ujin dhe shtoni copen e kanelles dhe lekuren e limonit te prere si spirale. Ne gjysem te zjerjes shtoni qumeshtin, pake vanilje pluhur dhe sheqerin. Perziheni me nje luge druri per 30min deri sa te arrij te behet si nje mase e bute dhe kremoze. Hiqni copen e kanelles dhe lekuren e limonit nga ena, shtoni qumeshtin e kondensuar dhe e perzieni per 5 min. Hidhni sultjashin ne kupa te vogla dhe e sperkateni me kanelle pluhur.

Kjo recete ka prejardhje arabe dhe per kete arsye e gjejme edhe ne Spanje. Embelsira preferohej si ne mengjes po ashtu edhe ne darke. Sherbehej gjithmone e ftohte.

Ju behfte mire.110 views0 comments

Recent Posts

See All

Supë magjerica

Recet e postuar nga Apostol Buzopulos Buzi Supe Magjerice Miredita te nderuar dhe respektuar miq dhe mikesha te grupit , Megjithese supen magjerice do ta gatuajme diten e Shtune sipas zakonit te fest

Comments


bottom of page