top of page

Tiramisu:

Tiramisu

Përbërësit:

35 gramë sheqer pluhur;

225 gramë djathë maskarpone;

1 lugë vanilje ekstra;

4 lugë të vogla konjak, apo ndonjë verë per embelsira;

170 ml krem qumshi

4 biskota;

225 ml kafe të fortë;

çokollatë të grirë në rende.


Përgatitja:

Më parë përziejm kremin e qumsht dhe sheqerin.

Veçantë përzieni djathin maskarpone, verën dhe ekstraktin e vaniljes.

Pastaj përzieni tretjen me djathin maskarpone dhe ajkën e ëmbël.

Biskotat njomni në kafe, radhisni në një gotë dhe qitni sipër tretjen.

Sipër ëmbëlsirës hedhim çokollatën e grirë në rende.

9 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page