top of page

Tiramisu.

Updated: Mar 15, 2021

Tiramisu.

Përbërësit

500g Krem qumeshti (krema galaktos)

200g Krem djathi (philadelphia)

1 1/2 Sheqer pluhur

1 Vanilie

1 Paket biskota Savoiard

Qumesht panda

Konjak

Kafe nes te grire per siperfaqen.


Pergatitja.

Rrafim ne mikser kremin e qumeshtit per 10 nminuta sa te behet krem pastaj hedhim kremin e djathit duke rrahur vazhdimisht hedhim vezet,vaniliet,pluhurin e sheqerit rrafim akoma per 4 minuta.

Marrim nje tas hedhim qumeshtin panda hedhim konjakun dhe nje e nga nje veme gjysmat e biskotave sa te lagen pak fare pastaj i heqin dhe i shtrojme ne nje tepesi ose forme si te doni ju ne siperfaqe te biskotave hedhim gjysmen e kremit pastaj lagim biskotat e tjera i shtrijme pastaj kremin qe na ka ngelur e hapim mire dhe ne fund grime kafe nes e veme torten ne frigorifer per disa ore.(kremin e qumeshtit e rrafim sa me shume qe te pikset mire kurse biskotat nuk i leme shume ne qumesht dhe konjak se pastaj thyhen i veme dhe i heqim me nje here ,nese doni torten me shpejt vejeni ne ngrirje per 30 minuta,nese doni veni biskota anesh per zbukurim).

450 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page