top of page

Akullore me Shalqi


Përbërësit


700 ml shalqi

70 gr sheqer

3 lugë gjelle lëng limoni


Shalqinin e coptojme dhe ia largojmë farat, shtojmë sheqerin dhe lëngun e lemonit dhe e fusim në blender, derisa të krijojmë purë.


Masen e përgaditur e vendosim në kuti për akullorë dhe e mbulojmë me kapak, pastaj e fusim në frigorifer për 4 orë.


Vërejtje: akulloren me shalqi duhet qdo 20 minuta ta heqim nga frigoriferi che ta përziejmë mirë, që ajo të mos bëhet vetëm akull, por të mbetet kremoze.


219 views0 comments

Comments


bottom of page