top of page

Pasta sorrentino me fileto vici dhe pana.

Pasta Sorrentino me Fileto vici dhe Pana.

Koha e pergatitjes: 10 Minuta.

Perberesit: Per 4 -5 persona.


500 gr pasta sorrentino, te fresket, ose te ngrira,

300-400 gr fileto vici te prera ne kube te vogla, ose ne shirita,

400 gr pana, Krem qumshti,

4-5 luge vaj ulliri

1-2 qep e grire holl,

1-2 hudhra,

1 lug dijon mustardë

1 lug soje

7-8 tomatini, domate qershi, te prera ne gjysem,

1luge, majdanoz, copëtuar imët (mund të zëvendësohet me borzilok)

4 fije, Asparagun” ose ndryshe siç njihet “Shpargu”

1-2 lug djathë parmixhan te grire,

krip, piper, sipas deshires.


Pergatitja.

Ziejmë makaronat në një tenxhere me ujë dhe kripë.


Në një tenxhere tjetër të vendosur në zjarr hedhim vaj ulliri dhe fileto vici te prera ne kube te vogla, ose ne shirita, gatuajeni deri sa mishi të marrë ngjyrë, pastaj shtoni në tenxhere perbersit e tjer, qep e grire holl, hudhra, të marrë ngjyrë, shtoni dhe panen dhe mustarden,sojen, domate qershi, te prera ne gjysem, Asparagun” ose ndryshe siç njihet “Shpargu” shtoni kripë dhe piper për shije.


Përzijini, mbulojini me kapak dhe lerini të zihen per 2-3 minuta dhe salca eshte gati per te servirur.


Përziejmë salcën bashkë me pastën, hedhim siper pjates majdanoz, copëtuar imët (mund të zëvendësohet me borzilok), per dekorimin, dhe pjata është gati për t’u shijuar.


Për shërbimin

Djathë parmixhan

Rokola, arugula,58 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page